overlay

112 Ne Zaman Aranmalıdır?

112 Ne zaman Aranmalıdır?

1.Kalp Krizi

Kalp Krizi.jpgKalp krizi sıklıkla kalbin kendisini besleyen damarların tıkanması sonucu beslenememesi ve oksijensiz kalması sonucu oluşan, şiddetli göğüs ağrısına sebep olan bir tablodur. Dünya genelinde en başta gelen ölüm sebeplerindendir.

Not: Ambulans gelene kadar hastanın oturur pozisyonda kalmasını ve temiz hava almasını sağlayabilir, varsa aspirin çiğnetebilirsiniz.

 

2.Şeker Komaları

 Şeker Koması.jpg 

Kan şekerinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan hipoglisemi ve aşırı yükselmesine bağlı hiperglisemi komaları acil müdahale gerektiren vakalardır.

Not: Hipoglisemi ve hiperglisemiyi birbirinden ayırmak için spesifik bulgular olsa da hastanın kan şekerini ölçmeden veya ilk yardım bilginiz yoksa müdahale etmeyin. Kan şekerinin yüksek olduğu kesin ve bilinci kapalıysa hastayı yan yatırmak, onun için yapabileceğiniz en hayati müdahalelerden biridir. Kan şekeri düşük olan hastaya ise şekerli su içirebilir, daha hızlı emilmesi için küp şeker verebilirsiniz. Tabi ki bilinci açıksa! 

3.Nefes Darlığı

Nefes Darlığı.jpg  

Nefes darlığı birçok hastalıkta görülebilen yaygın bir belirtidir. Astım veya KOAH gibi tanı konulmuş bir hastalığın alevlenmesi ya da aniden ortaya çıkan bir atak olarak görülebilir. 

Not: Grip olduğumuzda veya canımızı sıkan bir durum olduğunda nefes alamama hissi olur. Bunlar acil yardım gerektirmeyen durumlardır. Grip olduğumuzda ambulans istemek yerine aile hekimine muayene olmamız, kalp krizi geçiren bir hastaya ambulansın daha çabuk ulaşmasını sağlar.

4.Bogulmalar

Boğulmalar.jpg  

Akla ilk olarak suda boğulmalar gelse de vücuda oksijen gitmemesi sonucu oluşan her durum boğulma olarak tanımlanır. Soluk yoluna yabancı cisim kaçması, zehirli gazlara maruz kalma veya genellikle sobadan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi gibi.

Not: Kısmi boğulma dediğimiz öksürükle birlikte görülen tıkanmalar durumlar genellikle yemek yerken başımıza gelir. Yapmamız gereken  kişiyi öne eğerek öksürmeye teşvik etmek. Öksürük süresi uzamışsa ve kişi kızarmışsa 112'den yardım istemeliyiz. Tam tıkanma dediğimiz soluk yolunun tamamen tıkanması durumunda ise hiç zaman kaybetmeden 112'yi aramalı ve danışman hekimin söylediklerini birebir uygulamalıyız.

5. Zehirlenmeler

zehirlenmeler.jpg 

Vücuttaki etkileşimleri sonucu belirtiler gösteren ilaç ve gıda zehirlenmeleri başta olmak üzere zehir olarak tanımlanan maddelerin vücutta meydana getirdiği değişimleri kapsayan genel bir terimdir. Bir önceki maddede geçen karbonmonoksit gazına maruz kalmak aynı zamanda bir zehirlenme vakasıdır. Zehirlenme şüphelerinde 114 numaralı telefonu arayarak Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nden ayrıca bilgi alabilirsiniz.


6.Kazalar

kazalar.jpg 

a) iş kazaları

b) ev kazaları

c) elektrik çarpmaları

d) ciddi yanıklar

e) kırık, çıkık ve burkulmalar gibi tüm travmalar bu başlık altında toplanır.

Not: Herhangi bir kaza ile karşılaştığınızda 112'yi ve emniyet güçlerini aramanız dışında yapmanız gereken başka bir şey yoktur. Özellikle trafik kazasına şahit olduğunuzda 112'ye kaç yaralı olduğu ve araç içerisinde sıkışan birinin olup olmadığını söylerseniz bu yaralıların hayata tutunmasını hızlandıracaktır. Kırık, çıkık ve burkulmalarda etkilenen bölgeyi hareket ettirmemeniz, yaralıya daha çok zarar vermemek açısından önemlidir.

7.Bilinç Kaybı

 Bilinç Kaybı.jpg  

Beynin normal faaliyetlerindeki bir aksama nedeni ile uyku halinden başlayarak (bilinç bozukluğu), hiçbir uyarıya cevap vermeme haline kadar giden (bilinç kaybı) bilincin kısmen ya da tamamen kaybolması halidir.


8.Durdurulamayan Kanamalar

durdurulamayan kanamalar.jpg  

Kanama; damar bütünlüğünün bozularak, kanın vücut içine veya dışına çıkması durumunu ifade eden genel bir terimdir. Aşırı kan kaybı, ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir tablodur.

Not: Dış kanamalarda yara üzerine temiz bir bezle baskı uygulayabilirsiniz. Kanamayı bası ile kolayca durdurmak yerine turnike uygulamak, yaralı bölgenin kanlanmasını ve o bölgenin oksijenlenmesini engeller. Bu da uzuvlarda gangrene varan durumlarla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Bu yüzden kanayan bölgeye temiz bezle bası uygulamak ve 112'yi arayarak yardım çağırmak yeterlidir.


9. İntihar Girişimleri

intihar girişimleri.jpg 

İntihar; ölüm sonucu doğuracağını bilerek, bir canlının kendisine zarar vermesi durumudur. Sonuca ulaşan veya ulaşma ihtimali olan ilaç alımı, yüksekten atlama, kendini asma ve kesici aletlerle zarar verme gibi her türlü intihar girişimi acil yardım gerektirir.


10.Epilepsi Nöbeti

epilepsi nöbeti.jpg 

Halk arasında sara olarak bilinen epilepsi, beyin sinir hücrelerinde meydana gelen nörolojik bir hastalıktır. Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkar. Bazı nöbetlerden önce hasta ses veya koku gibi olağan dışı algılar duyarken bazı nöbetlerde hastanın ağzı köpürebilir.

Not: Epilepsi nöbeti geçiren biriyle karşılaştığınızda hareketlerini durdurmaya çalışmayın. Hastanın  başını destekleyin. Etrafında ve üzerinde bulunan, kendisine zarar verebilecek eşyaları uzaklaştırın ve nöbetin geçmesini beklerken 112'yi arayın. Nöbet geçtikten sonra nefes aldığından emin olun ve kusma riskine karşı hastayı yan yatırın ve gözlemleyin.


11.Yüksekten Düşme

yüksekten düşme.jpg 

Genellikle bir seviyeden diğerine düşmek olarak tanımlanır. Her şeyden önce yaralıya zarar vermemenin ön planda olduğu bu gibi durumlarda 112'yi aramak ve bir ambulansın yardıma gelmesini sağlamak yaralıya yapacağınız ufak bir dokunuştan daha yararlı olacaktır. İlk yardım bilginiz yoksa yaralıya dokunmamanız bile onun hayatını kurtarabilir.

12.Darp Yaralama

darp yaralama.jpg

 112’yi ve emniyet güçlerini arayınız.

112’nin Aranması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Sakin olunmalı ya da sakin olan bir kişinin araması sağlanmalı,
  2.  112 merkezi  tarafından  sorulan sorulara net bir şekilde cevap verilmeli,
  3.  Kesin yer ve adres bilgileri verilirken, olayın olduğu yere yakın bir caddenin ya da çok bilinen bir yerin adı verilmeli,
  4. Kimin, hangi numaradan aradığı bildirilmeli,
  5. Hasta/yaralının adı ve olayın tanımı yapılmalı,
  6. Hasta/yaralı sayısı ve durumu bildirilmeli,
  7. Eğer herhangi bir ilkyardım uygulaması yapıldıysa nasıl bir yardım verildiği belirtilmeli,
  8. 112 hattında bilgi alan kişi, gerekli olan tüm bilgileri aldığını söyleyinceye kadar telefon kapatılmamalıdır.